Maskeler Hakkında Yaptığımız Hatalar

Koronavirüs döneminde hayatımızın merkezine yerleşen cerrahi maskeler, salgına karşı alınabilecek önlemlerin de başında geliyor.  Doğru tıbbi maske kullanımı nasıl olmalı diye merak ediyorsanız, bu yazımızda çok şey bulabilirsiniz.

Maskenin Çene veya Burun Altında Olması

Özellikle daha iyi nefes almak adına gerçekleştirilen bu kullanım şekli, koronavirüs solunum yoluyla bulaşmasına davetiye çıkarıyor. Koronavirüsten korunma yolları içinde maskenin ağzı kapatmasının yeterli olduğu düşüncesi, solunum yollarını virüse karşı savunmasız bırakmakta.

Doğru maske kullanımında maskenin ağız ve burun bölgesini kaplaması gerekmektedir. Ayrıca, yüz ve maske arasında boşluk olmamalı. Yanlış maske takma şekilleri solunum yolları için risk oluşturmaktadır. Bu yönüyle telli maskeler, diğer maskelere oranla daha faydalıdır. Ağız ve burun bölgenizi korumak için telli maskeleri tercih edebilirsiniz.

Uzun Süre Maske Kullanımı

Maske derken kastettiğimiz cerrahi maskeler, tek kullanımlık ürünler arasında yer alır.Bu ürünlerin üretiminde kullanılan materyaller ve üretim teknikleri, uzun süre kullanılması durumunda özelliklerini kaybetmesine yol açar. Cerrahi maskelerin ideal kullanım süresi 4 saattir.

Maskenin Yıkanabilir Durumunda Sıklıkla Kullanılması

Tek kullanımlık ürünler arasında yer alan maskelerin sahip olduğu özellikler, yıkandığında geri gelebilen özellikler değildir. Maske kullanımında doğru zannedilen yanlışlar arasında cerrahi maskelere alternatif olarak kullanılan kumaş maskeler ise koronavirüse karşı etkin bir araç değildir. Cerrahi maskelere oranla bez maskeler daha zayıf bir koruma sağlar.

Maskenin Çıkarılıp Tekrar Takılması

Koronavirüsten maskeyle korunmak için maskenizi bir kez taktından sonra yemek yemek veya su içmek gibi zorunlu haller dışında 4 saat boyunca hiç çıkarmamalısınız. Maskenin defalarca çıkarılıp takılması, koronavirüsün temas yoluyla buluşma riskini yükseltiyor.Maskenizi bir kez çıkarmışsanız, tekrar takmadan önce ellerinizi iyice yıkamalı veya dezenfektanla temizlemelisiniz.

Maskenin Cepte veya Çanta Taşınması

Maskenizi herhangi bir nedenle çıkarmışsanız, yeniden kullanılıncaya kadar cebinizde veya çantanızda taşımamalısınız. Maskenizi çıkardıktan sonra mutlaka bir poşetin içine koymalısınız. Üstelik poşetin ağzını sıkıca kapatmalı ve işi bittikten sonra çöpe atmalısınız.

Maskelerin Çöpe Atılması

Cerrahi maskeler, tıbbi atık kapsamında değerlendirilen ürünlerdir. Bu ürünleri kullandıktan sonra herhangi bir evsel atık gibi bir çöpe atmamalısınız. Çöp toplama işleri sırasında koronavirüsün buluşma riskinin artmasına yol açmaktadır. Bulunduğunuz ortamda kullanılmış maskeleri atmanız için özel olarak ayrılmış bir maske eldiven, atık kutusu veya maske kutusu varsa bu kutulara koymalısınız. Maske kutunuz yoksa, maskenizi iç yüzü içeride kalacak şekilde ağzı kapalı bir poşetin içinde çöp torbasına atmalısınız.